Vestuvių stalas – naujos pradžios simbolis

2019-07-01  |  Kaip tapti virtuvės genijumi?

Tekstas Kristinos Noreikienės

Vasara – vestuvių metas, ir tai laikas, kupinas ne tik jaudinančio laukimo, gražiausių jausmų, bet ir pasiruošimo rūpesčių. Vienas jų – vestuvių stalo serviravimas bei dekoravimas. Juk svarbu, kad būtų ne tik patogu, malonu svečiams, tačiau ir tai, kad, vos įžengus į pokyliui skirtą erdvę, pajustumėte šventinę nuotaiką. Žinia, vestuvių stalo serviravimo bei dekoravimo sėkmę lemia ne tik svarbiausių taisyklių išmanymas, kruopštus pasiruošimas, tačiau ir vaizduotė, kūrybiškumas bei, neabejotinai, indų, įrankių, taurių ir kt. stalo aksesuarų kokybė bei teisingas pasirinkimas ir derinimas. Tad šįsyk dalijamės patarimais, kaip susikurti šventę akims ir sielai, pasirenkant ilgą sėkmingos veiklos istoriją skaičiuojančių legendinių gamintojų – „Easy Life“ (Italija), WMF (Vokietija) ir „Crystalex“ (Čekija), kuriems mūsų šalyje atstovauja UAB „Gerduva“,kūrinius. Taip pat pateikiame naujausias – 2019-ųjų metų – stalo dekoravimo tendencijas – kad jūsų svarbiausios gyvenimo šventės stalas būtų ne tik elegantiškas, bet ir šiuolakiškas.  

 vestuves

Draugiškos aplinkai, atsakingos vestuvės

Kalbėti apie stalo dekoravimą bei serviravimą vestuvėms reikėtų pradėti nuo... vietos. Labai svarbu, ar Jūsų vestuvės vyks mieste, ar kaimo turizmo sodyboje, o gal – dvare... Nuo vietos diktuojamų sąlygų, galimybių bei stiliaus priklauso ir vestuvių pokylio erdvės bei stalo dekoro pasirinkimas. Pavyzdžiui, labai populiari tendencija pastaruoju metu – lauko perkėlimas į vidų. Tai reiškia, jog viduje – tiek erdvei, tiek stalui papuošti – naudojami vejos motyvai, lapai, stiebai, samanos, palmių šakos, sukuriamas miško, parko ar net paplūdimio įspūdis. Vyraujančią žalumą papildo kontrastuojančios ryškios, spalvingos gėlės.

Šios naujos tendencijos atsiradimą paskatino siekis rengti draugiškas aplinkai vestuves, vadovaujantis tvarumo, ekologiškumo principais, demonstruojant atsakingą požiūrį ne tik į šeimą, tačiau ir į supančią aplinką, gamtos išsaugojimą. Todėl vestuvėse naudojama mažiau plastiko, dirbtinumo (pvz., atsisakoma popierinių servetėlių, plastikinių šiaudelių gėrimams ir pan.). 

2019-ųjų šventinio stalo spalvų paletė

Stalo serviravimo ir dekoravimo mados, kalbant ne tik apie madingas spalvas, jų derinius, tačiau ir apie medžiagas, tekstūras, kompozicijas, eina koja kojon su drabužių madų tendencijomis. Tad natūralu, jog kasmet juntami šiokie tokie pokyčiai – nors gal ir ne tokie drastiški, kaip matomi ant podiumų. Taigi ir 2019-ieji įpūtė naujų vėjų į stalo dekoro bei serviravimo sritį: pastebima, jog vyrauja gana tikslios linijos, dominuoja tekstūrų įvairovė ir grįžta pastelinės spalvos. Dekoratorių teigimu, mėtinė, kreminė, levandų, smėlinė – tai spalvos, kurios galėtų atsidurti jūsų šventės dekoro paletėje. Šiai tendencijai artima ir spalviškai neutralių vestuvių mada, kuomet dominuoja gamtai artimi melsvi, rusvi, žalsvi ir pilkšvi atspalviai. Prie pilkų atspalvių puošybai naudojama ir nemažai metalo blizgesio (tai ir viena pagrindinių šių metų mados podiumų tendencijų). Siekiant sukurti vieningą šventės stilių, metalo blizgesiu paįvairinamos nuotakos suknelės detalės, bateliai, stalo servetėlės, žvakės, vardo kortelių užrašai, žvakidės ir kt. 

Na, o tiems, kurie nori žengti koja kojon su mada, išduosime, jog šiemet populiariausia – koralų spalva, kuri atsispindi ne tik renkantis gėles, staltieses ar stalo dekorą, tačiau ir jaunosios suknelės detalėse. Koralų spalva įvardijama kaip gyvenimo spalva, ji kviečia susimąstyti apie perdėtą vartojimą ir svarbą išsaugoti žmogiškumą, taigi atliepia tvarumo ir ekologiškumo idėjas.

klasikaVisada madinga klasika

Kalbant apie vestuvių stalo ir pokylio ervės puošimą, vienas populiariausių sprendimų yra visuomet madingos klasikos pasirinkimas: klasikinė nuotakos suknelė, sidabro žvakidės, porceliano indai, krištolo taurės, lininės servetėlės, baltos masyvios staltiesės ir šviesios spalvos bei nėriniai – visa tai 2019-aisiais taip pat itin madinga. Tikėtina, jog ši tendencija, kaip ir iki šiol, bus ilgalaikiškiausia ir viena aktualiausių – juk apie baltas vestuves ir pastelinėmis, kreminėmis spalvomis bei romantiškomis gėlių kompozicijomis dekoruotas vestuves lyg iš kino filmo svajoja kone kiekviena nuotaka. 

Apibendrinant galima pasakyti, jog visuomet madinga tai, kas artimiausia ir priimtiniausia būtent jums, nes pačios jaukiausios ir gražiausios šventės būna tos, kurios pasakoja asmeninę istoriją. Todėl organizuojant šventę reikia klausytis širdies ir atsižvelgti į tai, kas patinka jauniesiems, atspindi jų pomėgius ir gyvenimo būdą: nuo pagal jaunųjų mėgstamą kvapą sukurtų žvakių, pačių pieštų ar asmenybes atspindinčių kvietimų iki meniu sudarymo.

Erdvė bendrauti ir nuosaikus minimalizmas

Natūralumą skatinanti tendencija gražiai perkeliama ir pasirenkant stalų formas, susodinant svečius. Stalų formos (apvalūs ar stačiakampiai), dydis (vienas ilgas ar keli mažesni stalai) dažnai padiktuojamos patalpų, kur vyks pokylis, mat čia svarbu ne vaikytis madų, o racionaliai išnaudoti erdvę. Be to, pasirinkta stalo forma ir sėdėjimo planas turi labai didelę reikšmę ir dekoravimui. 

Visgi pastebima, jog pastaruoju metu stengiamasi palikti daugiau erdvės bendravimui: stalai neperkraunami dekoracijomis, viskas suplanuojama taip, kad svečiams būtų patogu ir malonu švęsti, džiaugtis draugija. Galiausiai svarbu, kad šventę aptarnaujantiems padavėjams būtų patogu patiekti valgius bei gėrimus, nurinkti ar pakeisti indus. Vyrauja paprasti, bet elegancija persmelkti sprendimai, kuriantys rafinuotos estetikos įspūdį. 

Stalo dekoras prasideda nuo... staltiesės

Stalo dekoras, žinia, prasideda nuo staltiesės, kuri čia pasitarnauja tarsi fonas paveikslui, ant kurio vėliau – lyg įgudusiais dailininko potėpiais – atsiranda detalės: indai, taurės, įrankiai, dekoracijos... Įprasta, kad vestuvinis stalas dažniausiai dengiamas sniego baltumo staltiese. Visgi dekoratoriai pataria neapsiriboti vien balta spalva: vestuvėms puikiai tinka ir gelsvos, kreminės, žalsvos staltiesės. Sekant natūralumo tendencija, šiemet populiarios ir lininės staltiesės. Svarbu nepamiršti ir medžiaginių servetėlių, skirtų kiekvienam svečiui. Iškilmingoms progoms labiau tinka šviesių atspalvių servetėlės, nors kartais specialiai pasirenkamos ir kontrastuojančios spalvos.  

Dekoracijų parinkimas 

Šventinis stalas sunkiai įsivaizduojamas ir be gėlių kompozicijų bei žvakių, stalo numeracijai skirtų kortelių, grafinų su gėrimais, kibirėlių su šaldomu šampanu. Jiems palikite vietos stalo viduryje. Gėlės turi derėti tarpusavyje ir spalvine gama sutapti su kitais stalo serviravimo elementais. Puokščių, kurios dedamos stalo viduryje, aukštis turi būti toks, kad netrukdytų bendrauti svečiams. Puokštėms parenkamos gėlės (kaip, beje, ir žvakės) neturėtų būti aitraus kvapo, nes šis gali nustelbti ar susimaišyti su maisto aromatu, o tai jau nepriimtina. 

DekoravimasIndus, stalo įrankius ir taures rinkitės atsakingai

Indus bei įrankius vestuvinio stalo serviravimui derėtų rinktis itin atsakingai. Jie turėtų būti kokybiški ir nekasdieniai, derėti prie staltiesės, interjero, bendro pokylio stiliaus bei, žinoma, tapti neatsiejama ir labai svarbia šventinio stalo dalimi – maža to, jie turi sustiprinti iškilmingumo įspūdį. Be to, lėkštės, įrankiai turi atitikti ta proga valgomų patiekalų rūšį, taip pat reikia pasirūpinti, kad ant stalo būtų tokios formos taurės ir taurelės, kokie gėrimai bus ragaujami. Užkandžių bei kavos ir desertų stalai neretai dengiami atskirai, tad, siekiant išlaikyti visumos įspūdį, jų serviruotei ir dekoravimui reikėtų skirti tiek pat dėmesio, kiek ir svečių stalams. 

Galvojant apie indus, stalo įrankius bei taures, verta rinktis vardą turinčius ir visame pasaulyje žinomus bei vertinamus prekės ženklus. Aukštos kokybės medžiagos, nuosaikus ir funkcionalus dizainas, estetika bei elegancija, galiausiai – naujausios kolekcijos, atitinkančios ne tik vyraujančias tendencijas (tad niekuomet neprašausite pro šalį!), bet ir apimančios platų spektrą produktų, leidžia pasirinkti tai, kas artimiausia jūsų skoniui bei labiausiai atitinka jūsų tobulo vestuvinio stalo įvaizdį. Tad šįsyk siūlome pasižvalgyti po trijų garsių gamintojų naujienas, kurias pristato jau 27 metus rinkoje veikianti ir 12-os parduotuvių tinklą visoje Lietuvoje turinti UAB „Gerduva“. Ilgą sėkmingos veiklos istoriją bei vartotojų pripažinomą įmonei pelnė ne tik platus asortimentas, darbas su individualiais užsakymais, išskirtinis dėmesys užsakovams, tačiau – bene svarbiausia – ir patikimi verslo partneriai. Trys gamintojai, kurių produkcija papuoš jūsų šventinį stalą ir kuriuos norime išsamiau pristatyti, – tai „Easy Life“ (Italija), WMF (Vokietija) ir „Crystalex“ (Čekija). 

Unikalūs rankų darbo indai jūsų šventei

Italijoje, pačioje Frančiakortos širdyje, apie 90 km nuo Milano, gimė įmonė Easy Life, kurios pavadinimas, rodos, byloja apie tai, jog itališkas dizainas yra skirtas tam, kad mūsų gyvenimą padarytų lengvesnį ir gražesnį. Nors tai – nauja įmonė, rinkoje atsiradusi dar visai neseniai, jos istorija siekia 1955 metus, kai savo veiklą pradėjo šios įmonės pirmtakė, anuomet pavadinta „R2S“ vardu. Šiandien „Easy Life“ siūlo vartotojams platų spektrą dekoruotų dirbinių iš porceliano, melamino, stiklo ir daugybės kitų žaliavų. 

Originalios „Easy Life“ indų dekoracijos, unikalūs, elegancija ir nuosaikumu alsuojantys piešiniai sukuriami kompanijos viduje esančioje grafikos studijoje. Čia darbuojasi keletas jaunų Italijos dizainerių, kurie rūpinasi ne tik indų, bet ir pakuočių estetiniu vaizdu bei stiliumi. Būtent šis atpažįstamas dekoras išskiria „Easy Life“ produktus iš kitų ir garantuoja įmonės kolekcijoms sėkmę visame pasaulyje. 

Viena tokių – puikios kokybės originalių keramikos indų kolekcija Interiors. Ją sudaro unikalūs rankų darbo indai: čia nerasite dviejų identiškų gaminių. Lėkštės, dubenėliai, puodeliai skiriasi savo spalva, atspalviais, teptuko potėpiais ir net forma. Kiekvienas indas – autentiškas ir mena meistro rankų prisilietimą. Indų kolekcijos spalvos atitinka šiuolaikines dizaino tendencijas. Italų gamintojas „Easy Life“ sukūrė skirtingų aštuonių spalvų šios kolekcijos indus, kuriuos galima derinti maišant kelias spalvas (dizainerius įkvėpė „mix & mach“ filosofija), tad kiekvieną kartą galite susikurti vis kitokį, unikalų, jūsų skonį, stilių ar tos dienos, ypatingos progos nuotaiką atitinkantį stalo dekorą. Na, o itališko dizaino porcelianiniai kavos bei arbatos puodeliai ir servizai suteiks stalui prabangos ir išskirtinumo. „Easy Life“ kolekcijos „Interiors“ indai, pagaminti iš keramikos, padengtos blizgia glazūra, puikiai dera santūriame skandinaviškame ar jaukiame Provanso stiliaus interjere, todėl juos lengvai pritaikysite pagal savo poreikius.

Vokiška kokybė ir patikimumas

Vestuvinio stalo visuma neįsivaizduojama ir be kokybiškų, estetiškų bei malonių laikyti įrankių. Jų gali pasiūlyti Vokietijos gamintojas WMF, kurio produkcija pasaulyje vertinama dėl išskirtinės kokybės ir technologinių naujovių, o už dizaino sprendimus įmonė nuolatos laimi prestižinius apdovanojimus. WMF kūrybinė komanda glaudžiai bendradarbiauja su tarptautiniu mastu pripažintais įvairių sričių dizaineriais – gamintojui itin svarbu, kad produkte, atsižvelgiant į vartotojų lūkesčius bei poreikius, derėtų estetika, funkcionalumas ir naudingumas.

WMF istorija prasidėjo jau daugiau nei prieš 160 metų. Nuo pat veiklos pradžios įmonė laikėsi filosofijos, jog skonis neapsiriboja vien maistu – tai kur kas platesnė sąvoka. Ne veltui teigiama, jog WMF stalo įrankiai ir aksesuarai valgymo procesą daro itin malonų.  

Meistrų rankų darbo Bohemijos stiklo taurės

Dar vienas labai svarbus stalo serviravimo akcentas – tai, žinoma, taurės bei taurelės. Na, o itin kokybiški bei laiko patikrinti stiklo dirbiniai dažnam asociajuojasi su Čekija – juk stiklo apdirbimo pramonė čia turi kur kas ilgesnę ir turtingesnę istoriją nei daugelyje kitų šalių. Čekijos Bohemijoje primityvūs stiklo gamybos cechai pradėjo steigtis dar karaliaujant keltams. Rašytiniuose šaltiniuose žymusis Bohemijos krištolas minimas dar XII–XIII amžiuje. Taigi, stiklo apdirbimo menas čia buvo kultivuojamas ir tobulinamas nuo amžių, o įgūdžiai perduodami iš kartos į kartą. 

Čekų stiklo apdirbimo tradicijas tęsia gamintojas „Crystalex CZ“. Įmonės istorijos pradžia siekia  1974-uosius, kai anuomet egzistavusi įmonė „Bohemia Crystal Glow“ gavo naują pavadinimą. Šiandien „Crystalex CZ“ garsėja meistriškais savo dizainerių, inžinierių, technologų ir kt. sukurtais unikalaus dizaino produktais, pagamintais iš itin skaidraus Crystal stiklo. Bene žinomiausi ir sėkmingiausi yra „Bohemia Crystal“ ir „Bohemia Glass“ prekių ženklai, skaičiuojantys jau pusės amžiaus istoriją. 

Kolekcijų „Victoria“, „Sandra“, „Angela“, „Claudia“, „Viola“ taurės vynui bei šampanui, taip pat žemos taurės „Ideal“, „Gina“ bei taurelės „Elisabeth“ suteiks jūsų šventiniam stalui elegancijos ir prabangos bei išskirtinumo. Mat įmonė „Crystalex CZ“ garsėja pačiomis įvairiausiomis technikomis (nuo tradicinio piešimo ant stiklo iki dažymo, purškimo, raižymo, graviravimo pantografu ir kt.) dekoruotų dirbinių (nuo taurių iki grafinų, dekanterių ir vazų) gamyba, kuriems šilumos ir autentiškumo suteikia meistrų rankų darbas.   

Paskutinis akordas

Praūžus svarbiausiai gyvenimo šventei, nuotraukose, filmuotuose kadruose išlieka įamžinti prisiminimai, dar ilgai neblėsta įspūdžiai, sukuriantys gražų foną bendro gyvenimo pradžiai. Kita vertus, gera, kai kartu su prisiminimais iš indaujos ant naujai sukurtos ir augančios šeimos stalo ypatingų švenčių ar sekmadienio pietų proga atkeliauja gražią atmintį savyje sukaupę indai, taurės, stalo įrankiai, kurie, drauge su nuotraukų albumais, vėliau perduodami iš kartos į kartą, ir vėl skaičiuoja naują pradžią...